Szép lassan véget értek a nyári fesztiválok, de az ősszel sem kell nélkülöznünk az igényes kulturális kikapcsolódást. Szeptember 17-én – immár negyedik alkalommal – megkezdődik a Szakrális Művészetek Hete: a szervezők 150 ingyenes programot ígérnek országszerte. A tíz napos sorozat közben megtartják a Nyitott Templomok Éjszakáját is, 18-án 50 templom tárja fel kincseit az érdeklődők előtt.Szeptember 17. és 26. között negyedik alkalommal rendezik meg a Szakrális Művészetek Hete fesztivált. A szervezők „Ti vagytok a föld sója” mottóval több mint 150 ingyenes programot kínálnak azoknak, akik egy szokványos koncertnél, előadásnál többre: lelki, szellemi elcsendesedésre vágynak.
Az Ars Sacra Alapítvány által gondozott fesztivál zenei, irodalmi és tárgyi kultúránk, építészetünk gazdag szakrális örökségére hívja fel a figyelmet, de a kortárs művészet szakrális megnyilvánulásaiba is bepillantást nyújt.
„A művészet hozta vissza a katolikus egyházba a híveket a katolikus megújulás idején” – hívta fel a figyelmet a programsorozat sajtótájékoztatóján Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek, aki szerint a művészeti értékek továbbadásával ma is sikeresen lehet misszionálni. Dragonits Márta, az Ars Sacra Alapítvány kuratóriumának elnöke rámutatott, hogy igazi közösségek születnek azáltal, hogy az egyes templomok részt vesznek például a Nyitott Templomok Éjszakáján.
Idén is kiemelt szerephez jut ugyanis ez a különleges kezdeményezés: szeptember 18-án országszerte félszáz templom nyitja meg kapuit az érdeklődők előtt. Előadások hangzanak el a templomok mai üzenetéről, az egyház zenei hagyományairól. Sok templomban egyszerre csendül fel este 8 órakor Johann Sebastian Bach egy-egy műve, és lelkes hívők püspökkenyérrel kínálják a betérőket.
A Szakrális Művészetek Hetét Udvardy György esztergom-budapesti segédpüspök nyitja meg szeptember 17-én, pénteken. A múzeumban időszaki kiállítás nyílik Szent István alakja, Széchenyi István arca címmel, a leendő Széchenyi-kiállítás előhangjaként. A Nemzeti Múzeum a szakrális héten különleges tárlatvezetésekkel várja a látogatókat, ezek sorából is kiemelkedik az a két alkalom, amikor az előzetesen bejelentkezett látogatókat személyes hangvételű kiállítási sétára hívják: szeptember 22-én Varga Lajos váci segédpüspök, szeptember 24-én pedig Szabó Géza, esztergomi őrkanonok, papköltő lesz a kalauz.
A hét programjai közül kitűnik még a négy nagy történelmi egyház közös zenei áhítata szeptember 19-én 15 órától a Szent István-bazilikában, ezzel a szervezők szeretnének hagyományt teremteni. „A kenyér Istentől való” cigány közmondás a címe annak a kiállításnak, amelyhez kapcsolódóan roma művészek maguk is elmondják, hogyan születtek szakrális alkotásaik. A Krisztus szege roma kápolnában Wesley műveiből hangzanak el gyöngyszemek szeptember 25-én 18 órától. A felsővízivárosi Szent Anna-templomban szeptember 20-án 19 órától Sass Sylvia operaénekesnő és Teleki Miklós orgonaművész ad hangversenyt.
A szeptember 25-i tematikus színházi napot is sok programmal kecsegtet. Délután a Bajor Gizi Színészmúzeumban „Barokk pompa a színpadon – Jezsuita színpadtervek” című tárlatot lehet vezetéssel megtekinteni. A debreceni Csokonai Színházban az „Én Károli Gáspár” című monodrámát mutatják be, a Magyar Nemzeti Galériában Dóczy Péter tart előadóestet „Meditáció” címmel. A Textilmúzeumban is lesz színházi produkció „Isten ingyér teremtette a világot” címmel.
A Szakrális Művészetek Hete Klukon Edit és Ránki Dezső – Liszt és Bach műveiből összeállított – különleges zongorahangversenyével ér véget a SOTE Semmelweiss Szalonban szeptember 26-án 19 órakor.
Ízelítő a programokból:
Kókay Krisztina textilművész kiállítása a Magdolna toronyban
Sass Sylvia operaénekesnő és Teleki Miklós orgonaművész hangversenye a Szent Anna templomban
„Szeretetnyelv”-irodalmi est a szerelemről, Kéri Kitty és Oberfrank Pál előadása az Iparművészeti Múzeumban
Pilinszky János: A tenger, Jelenits István piarista paptanár, Dóczy Péter színművész és Szennai Kálmán orgonaművész előadása az egri Minorita templomban
A Négy Nagy Történelmi Egyház közös zenés áhitata a Szent István Bazilikában
Testi lelki kenyerünk – Ferencz Éva és Takács Bence előadóestje a Néprajzi Múzeumban
Hegedűs Endre és Hegedűs Katalin hangversenye az Árpádházi Szent Margit templomban
„Mondom nektek, ha ezek elhallgatnak, a kövek fognak megszólalni” (Lk 19,40) – Végh András régész előadása a Budapesti Történeti Múzeumban
Egyedül- Bálint Márta előadóestje a Magyar Nemzeti Galériában
Toronyiránt – a belváros rejtőzködő templomait bemutató , vezetett séta
Klukon Edit és Ránki Dezső közös hangversenye a SOTE Semmelweis Szalonban
A XII.sz-i perkátai Corpus mintázása agyagból a „Krúdy- házban”
Szakrális tojás kiállítás és Szakrális tárgyak szalmából Zengővárkonyban
Bukrán Edit keramikusművész „Nyitott műhelye”
Isaszegi keresztút
A Pálos könyvtár megnyitja kapuit
A Skanzen szakrális kincseit bemutató vezetett séta
Vallásos festészet a modern korban, tárlatvezetések a Magyar Nemzeti Galériában
A Villő énekegyüttes műsora az EOK aulában
Részletes programok az
ars-sacra.hu oldalon.